Niemal 200% wzrostu wydajności lakierni.

Dowiedz się, w jaki sposób podnieśliśmy wydajność procesów lakierniczych.

współpraca z firmą

Spec-Wood

Branża

Produkcja wyrobów z drewna

Specyfika

Lakierowanie było wąskim gardłem całego procesu produkcji elementów drewnianych (w tym wypadku nóg do mebli). Każda, nawet niewielka poprawa wydajności przełożyłaby się wprost na podniesienie wydajności i zmniejszenie "lead time" dla tych wyrobów

Nasze wyzwanie

Zwiększenie produkcji z 500 sztuk na czopiarce na zmianę do 700 sztuk, zwiększenie wydajności stanowisk przygotowujących produkty do montażu drzwi o 30%, zmniejszenie odpadu produkcyjnego (poprawa jakości) o 20%
Obserwacja 1
Obserwacje procesu pokazały, że możliwości produkcyjne to minimum 700 sztuk na zmianę a obecna produkcja wynosiła 500 sztuk produktu
Obserwacja 2
Maszyny produkcyjne nie były odpowiednio serwisowane i utrzymywane w dobrej kondycji, co powodowało wiele awarii maszyn i niszczenia produkowanej sztuki, a tym samym brak możliwości ciągłej produkcji i generowanie dużej ilości odpadów. Maszyny produkcyjne nie były odpowiednio serwisowane i utrzymywane w dobrej kondycji, co powodowało wiele awarii i niszczenie produkowanej sztuki, a tym samym brak możliwości ciągłej produkcji i generowanie dużej ilości odpadów
Dashboard mockup

Proces zmiany

CO ZROBILIŚMY NA POCZĄTKU?

 • Spisanie wszystkich czynności wykonywanych przez pracowników biorących udział w procesie
 • Pomiar czasu poszczególnych operacji
 • Na podstawie czasów stworzyliśmy wykres czynności tych, które muszą odbywać się jedna po drugiej, oraz tych, które mogą odbywać się równolegle (czyli w tym samym czasie)
 • Podzielenie czynności i przydzielenie ich poszczególnym pracownikom
 • Organizacja stanowisk pracy
 • Proste usprawnienia w obszarze stanowisk pracy

CO ZMIERZYLIŚMY?

 • Czasy operacji
 • Dystans pokonywany przez pracowników
 • Ilości wykonywanych sztuk
 • Wydajności poszczególnych procesów

WDROŻONE ZMIANY POLEGAŁY NA:

 • Przede wszystkim proces schnięcia lakieru odbywał się teraz równolegle z procesami zawieszania, zdejmowania i lakierowania elementów. Zmieniliśmy sposób wieszania elementów na stojaki, tak by trwało to szybciej i nie przysparzało problemów
 • Czas schnięcia lakieru został dokładnie określony po konsultacjach z dostawcą
 • Procesy zostały tak ułożone, aby zminimalizować czas czekania

  Finalnie wydajność wzrosła  z 2200 sztuk do średnio 6400 sztuk na zmianę.

Ciekawostki

Wzrosło zadowolenie pracowników

Mimo trzykrotnie większej ilości polakierowanych elementów pracownicy nie odczuwali większego zmęczenia fizycznego, a czas pracy upływał dużo szybciej, gdyż teraz pracownicy w równym i spokojnym tempie wykonywali czynności jedna, po drugiej

Efekty realizacji

Przeprowadziliśmy 3 warsztaty w ciągu dwóch tygodni. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania.

Wzrost wydajności o 190%

Wzrost w 2200 elementów na zmianę do 6400.

Potencjał to kolejne 50%

Dowiedz się, jak możemy poprawić proces twojej produkcji

referencje

Klient o zmianach

Współpracę w Instytutem Doskonalenia Produkcji rozpoczęliśmy trzy lata temu. Celami, które wtedy określiliśmy było zwiększenie zaangażowania pracowników, zbudowanie skutecznego systemu motywacyjnego oraz podniesienie wydajności procesów produkcyjnych. Po pierwszym roku trwania projektu zwiększyliśmy zaangażowanie pracowników co wpłynęło na praktycznie całkowite zatrzymanie rotacji. Poprzez wprowadzenie wskaźników wydajnościowych i jakościowych nauczyliśmy się monitorować parametry procesów a wprowadzone usprawnienia pozwoliły zwiększyć produktywność nawet o 50%. Jakość, która w przypadku produkcji drzewnej jest ściśle powiązana z uzyskiem surowca w procesie przecierania wzrosła o 15%.
W czasie trwania projektu nagle zaskoczyła nas pandemia, potem nastąpiło ogromne zachwianie rynków, które spotęgował wybuch wojny na Ukrainie jednak rozwiązania wprowadzone wspólnie z Instytutem Doskonalenia Produkcji pozwoliły nam dużo lepiej wykorzystywać pozyskany surowiec, efektywniej planować produkcję oraz lepiej zarządzać zasobami dzięki czemu przez kryzys przeszliśmy suchą stopą a dodatkowo jesteśmy teraz bardziej konkurencyjni i elastyczni.
Współpraca z Instytutem trwa w najlepsze i podczas każdej, kolejnej wizyty konsultantów które odbywają się regularnie kilka razy w miesiącu małymi krokami doskonalimy wszystkie procesy w firmie. Mam nadzieję, że każda następna wizyta zespołu IDP będzie równie owocna co poprzednie.

nasze atuty

Dlaczego Instytut Doskonalenia Produkcji?

Jesteśmy pewnym wyborem

Współpracując z IDP, pracujesz z pionierami w swojej dziedzinie.
To my jesteśmy odpowiedzialni w ogromnym stopniu za wypromowanie podejścia lean w Polsce. Jesteśmy ekspertami i dzielimy się wiedzą: posiadamy platformę wiedzy, nagrywamy podcast, piszemy książki 
i prowadzimy bloga.1000 firm, 
ponad 100 branż

Jesteśmy skuteczni i mamy na to dowody 
w postaci referencji, 20 lat doświadczenia, pracy 
w ponad 1000 firmach, w ponad 100 branżach. Posiadamy rekomendacje od firm z całej Polski  i nie tylko.

Jesteśmy konkurencyjni cenowo

IDP jest pewnym wyborem, co wcale nie znaczy, że drogim! Dzięki dobrze poukładanym procesom w naszej firmie, ceny naszych usług są konkurencyjne cenowo. To sprawia, że pracujesz z solidną firmą, a koszty cię nie przytłoczą.
Pracujemy z firmami MŚP

Właściciele małych firm boją się, że będzie za drogo, albo że nasza firma nie jest w stanie pracować z małymi firmami. Nastawiamy się głównie na firmy MŚP, a nasze rozwiązania są wyjątkowo konkurencyjne cenowo. Sami wyznajemy filozofię lean, co pozwoliło nam na tyle odchudzić firmę, by klient nie musiał płacić za nasze biuro, czy nieefektywne procesy. To daje ci pewność, że płacisz dokładnie za to, co przynosi Ci wartość.

Nawet 100% Success Fee

Klienci obawiają się, że projekt się nie uda, a pieniądze pójdą w błoto. My jesteśmy pewni swoich rozwiązań, dlatego możemy zaproponować współpracę nawet do 100% success fee. To gwarancja, że osiągniemy ważne dla Ciebie cele, lub nic nie zapłacisz!
Nie trzymamy się kruczków w umowie

Klienci boją się, że będą płacić za coś, czego nie potrzebują, dlatego że wiąże ich umowa. My jesteśmy nastawieni na dawanie wartości, a umowa stanowi dla nas wyłącznie ramy współpracy. Na bieżąco dopasowujemy działania do  potrzeb klienta.

Własna koncepcja doskonalenia produkcji

Pudełkowe rozwiązania takie jak "wdrożymy panu lean", często nie działają ze względu na specyfikę firmy i branży. My stworzyliśmy własną koncepcję doskonalenia produkcji ,,Good Sense Management", która wykorzystuje czołowe metody i narzędzia w zakresie doskonalenia produkcji. Nasze podejście bazuje na naszym 20-letnim doświadczeniu, podczas którego wprowadziliśmy z sukcesem zmiany w ponad tysiącu polskich firm.

Brak zobowiązania

Stosujemy proste zamówienie jednostronnicowe zamiast skomplikowanej umowy, bez długiego okresu wypowiedzenia. To daje ci pewność, że możesz zrezygnować kiedy tylko chcesz, jeśli uznasz to za stosowne.

Analizujemy całą organizację

Często jedna zmiana w firmie wpływa negatywnie na inne obszary, dlatego analizujemy wszystkie procesy w firmie. Jesteśmy w stanie wskazać, jakie będą konsekwencje zmian, a to daje ci pewność, że nic cię nie zaskoczy.
Inne case studies z branży

BEZPŁATNA KONSUltACJA

Początkiem naszej współpracy jest rozmowa

Przekaż kontakt do siebie w tym formularzu. Następnie umówimy się na bezpłatną konsultację, która trwa około 30 minut. Podczas niej omówimy problemy i wyzwania, z jakimi się mierzysz. Wyznaczymy główne cele, z którymi możemy pomóc. Po rozmowie przedstawimy plan Warsztatu Zerowego, który jest początkiem naszej współpracy.

Dziękujemy. Do 15 minut na Twojej skrzynce powinien pojawić się mail z linkiem do umówienia spotkania. Nie chcesz czekać? Umów spotkanie teraz: Umawiam spotkanie
Spróbuj ponownie. Coś poszło nie tak.

Posłuchaj podcastu 'Lean Management po Polsku",
pełnego wiedzy na temat
świata produkcji.

POSŁUCHAJ  
bezpośredni kontakt

Odezwij się bezpośrednio!

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z formularza, może odezwać się do nas bezpośrednio. Zadzwoń lub napisz, by umówić bezpłatną konsultację.